A Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar által meghirdetett és az
Olajmérnöki Intézeti Tanszék által szervezett
Olajmérnöki Szakmérnöki Szakirányú Továbbképzési szak
A szakirányú továbbképzés megnevezése
OLAJMÉRNÖKI SZAKMÉRNÖKI SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉSI SZAK
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése
Olajmérnöki szakmérnök
A szakirányú továbbképzés képzési területe
műszaki
A képzési idő
4 félév, levelező
A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma
120 kredit
A szakirányú továbbképzésre történő felvétel feltétele
Műszaki képzési területen alapképzésben, illetve főiskolai szintű képzésben megszerzett mérnöki oklevél.
A következő indítás várható időpontja
2023. október
Felvételi irányszám
10-20 fő (a szakindításhoz min. 10 fő jelentekzése szükséges)
Költségtérítés (2023-ban)
450 000 Ft/ félév/ fő
A jelentkezés módja
Az Intézmény által kibocsátott jelentkezési lapon, postai úton visszaküldve, vagy személyesen eljuttatva a lapon található címre 2023. szeptember 1-ig.
Csatolandó dokumentumok
Műszaki felsőfokú végzettséget igazoló mérnöki oklevél (diploma) másolata, a leckekönyv másolata és egy szakmai önéletrajz.
A jelentkezés díja
4.000 Ft intézményi eljárási díj, melyet a felvételi irányszám elérése esetén kell megfizetni. (Erről külön értesítést küldünk.)
A képzés célja
A képzés célja a már végzett mérnökök a szakirányú képzésben megszerzett speciális, felsőfokú szakismere-tek birtokában rendelkezzenek a kőolaj-, földgáz- és geotermális energiahordozó készletek feltárásához, kitermeléséhez, szállításához, és tárolásához szükséges technológiai ismeretek-kel, továbbá szénhidrogén-ipari infrastrukturális rendszerek tervezéséhez, létesítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges felkészültséggel, és elméleti tudásuk birtokában alkalmasak legyenek a szakterület kutatás-fejlesztési feladatainak végzésére és irányítására.
A képzés keretei és formája
A képzési idő 4 félév
A képzési időn belül félévente 60-120 tantermi órával, a teljes képzési időben összesen 360 tantermi órával (előadások és gyakorlatok). A képzés levelező rendszerben történik, a tantermi órák az egyetem területén a szorgalmi időszakban (szeptembertől decemberig, illetve februártól májusig) félévenként három konzultációs héten, hétfőtől péntekig kerülnek megtartásra. A hallgatóknak a szorgalmi időszak befejezéséig minden tantárgyból a tantárgyi követelmények teljesítését igazoló aláírást és az adott tantárgynál gyakorlati jegyet (a tantervben 0, 2 vagy 3 szerepel egy-egy félévben, összesen 5 gyakorlati jegy) kell szerezniük. A félév lezárásához a szorgalmi időszak után januárban, illetve júniusban félévenként 4-5 (a képzés során összesen 19) kollokviumot kell eredményesen teljesíteni és így a teljes képzés során összesen 120 kreditet kell megszerezni. Az utolsó félév eredményes lezárásával, azaz a 120 kredit megszerzésével a hallgató automatikusan megkapja az abszolutóriumot. Az Olajmérnöki Szakirányú továbbképzésen folyó képzés költségtérítéses képzés. A félévenkénti képzési költség fedezi a teljes képzés, a tantermi órák, az oktatási segédanyagok, a kollokviumok, a diplomamunka-védés és záróvizsga költségeit, de nem tartalmazza a hallgató utazási, szállás, megélhetési és egyéb költségeit. A képzés nyelve magyar.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a fő ismeretkörökhöz rendelt kreditértékek
A hallgatók az alapképzésben megszerzett ismereteiket az alábbi, a szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörökkel bővítik:
ALAPISMERETEK: 16 KREDIT
Áramlástan, Speciális ásvány- és kőzettan, Speciális földtani ismere-tek, Speciális geofizikai ismeretek
SZAKMAI TÖRZSANYAG: 44 KREDIT
Rezervoármérnöki alapok, Mélyfúrás, Rezervoármechanikai mérések és számítások, Mélyfúrások tervezése, Termeléstechnológia alapjai, Terme-léstechnológiai számítások, Kútvizs-gálat, Mélyfúrási hidraulika, Termelő berendezések tervezése, Mechani-kus termelő berendezések
SPECIÁLIS SZAKMAI ISMERET: 35 KREDIT
Műveléstervezés, Kitörésvédelem, EOR módszerek, Szénhidrogén termelési rendszerek, Kútkiképzés, Földalatti gáztárolás, Szénhidrogé-nek szállítása, Stratégiai menedzs-ment, Jogi ismeretek
SZAKDOLGOZAT: 25 KREDIT
A képzés levelező rendszerben történik. Az oktatási idő 4 félév, összesen 360 kontaktórában. A tantermi órák (előadások és gyakor-latok) az egyetem területén fél-évenként a szorgalmi időszakban (szeptembertől decemberig, illetve februártól májusig) három – három konzultációs héten, hétfőtől pénte-kig kerülnek megtartásra.
A záróvizsga tantárgyai és a végbizonyítvány minősítése
A záróvizsgára bocsátás feltételei a Miskolci Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzat III. kötet Hallgatói követelményrendszer hatályos szabályozása értelmében:
A szakdolgozat a szakirányú továbbképzés tantárgyaihoz kapcsolódó elméleti-általános témakört feldolgozó, vagy a gyakorlathoz kapcsolódó, gyakorlati témát elemző önálló munka. A hazai és nemzetközi szakirodalomban való jártasságon túlmenően azt is tanúsítja, hogy a hallgató képes a szakirodalom feldolgozásával ismereteit önállóan alkalmazni. Az opponensi vélemény a Olajmérnöki Intézeti Tanszék által alkalmazott egységes bírálati szempontok alapján kerül kialakításra.
A záróvizsga tantárgyai:
A végbizonyítvány minősítése:
ahol:
M = a végbizonyítvány minősítése a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat szerint
S = a szakdolgozat érdemjegye a záróvizsga bizottság szerint
Z1 és Z2 = a két záróvizsga tantárgy érdemjegye
A kitüntetéses végbizonyítvány feltételei:
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben
A továbbképzés során szerezhető ismeretek:
A továbbképzési szakon végzettek alkalmasak:
Szakvezető: Dr. Turzó Zoltán, PhD, intézeti tanszékvezető egyetemi docens, Email: zoltan.turzo@uni-miskolc.hu
A képzésről bővebb információ kapható az Olajmérnöki Intézeti Tanszék adminisztrációján.
(Tel: +36 46 565 078, email: marietta.veresne.hriczo@uni-miskolc.hu).