Kőzetmechanikai vizsgálólaboratórium
Laboratóriumot működtető Intézet: Bányászati és Geotechnikai Intézeti Tanszék
Laboratórium szakmai vezetője: Dr. Debreczeni Ákos, egyetemi docens
Az egyetemünk A/4-es épületének alagsorában működő kőzetmechanikai vizsgálólaboratórium gerincét terhelő berendezések (törőgépek) alkotják.
A legrégebbi, még ma is üzemelő törőgép a 25 kN-os gép, amely az Anyagvizsgáló Készülékek Gyárában készült, Budapesten 1958-ban. A maximális terhelhetősége 25 kN.
A 100 kN méréshatárú gép ugyancsak a hatvanas évekből származik, szintén az Anyagvizsgáló Készülékek Gyárában készült.
A harmadik, 1000 kN-os terhelőgép 1965-ből származik, Lipcsében, az egykori NDK-ban gyártották. Ez a gép húzó - és nyomó igénybevételek létrehozására egyaránt alkalmas 1000 kN-ig.
Az A/4 épület alagsori kőzetmechanikai laboratóriumában, első lépcsőben, Hottinger Baldwin Messtechnik gyártmányú erőmérő cellák, egycsatornás mérőerősítők, továbbá induktív tapintós útadók kerültek beszerzése. A második lépcsőben HBM gyártmányú Quantum X mérőerősítő, jelfeldolgozó rendszer, illetve az ehhez tartozó QuantumX, ill. Catman Easy
A C/2-es épület (műhelycsarnok) újonnan kialakított kőzetmechanikai laboratóriumát a következő eszközökkel szereltük fel: Controls gyártmányú, 700 bar oldalnyomás előállítására képes triaxiális vizsgálóberendezés Hoek triaxiális cellákkal, valamint Controls gyártmányú 3000 kN-os, 250 kN-os és 15 kN-os nyomógépek, illetve 150 kN-os névleges terhelhetőségű hajlítógép az ezekhez tartozó vezérlő szoftverekkel, Advantest 9 hidraulikus működtető egységgel, munkaállomással és Sercomp 7 automatikus vezérlő konzollal.
Zaj-vibrációs mérőlaboratórium
Laboratóriumot működtető Intézet: Bányászati és Geotechnikai Intézeti Tanszék
Laboratórium szakmai vezetője: Dr. Virág Zoltán, egyetemi docens
A műszaki földtudományi képzésében továbbra is hangsúlyt kell kapjon a zaj és rezgések környezeti hatásának felismeréséhez szükséges mérések megismerése. A mért mennyiségek felhasználása, környezetvédelmi problémák megítélésében, és megoldásában.
A helyiség térfogata, kialakítása lehetővé teszi kisebb hallgatói bemutató mérések lefolytatását. Az oktatási tapasztalat azt mutatja, hogy ezen, jelentős elméleti háttérrel bíró tárgy elsajátítását elősegítik a laboratóriumi bemutatók, mérések. Itt főként a forrásokra jellemző zajparaméterek mérésen keresztüli bemutatása a cél. Illetve az hogy a hallgatók „műszer közelébe” kerülhessenek, megismerhessék azok paramétereit, a beállítások jelentőségét és hatását a mérések eredményére. Ezáltal képesek legyenek azokat az alapméréseket biztonsággal elvégezni, amelyek a későbbi ipari tevékenységük során igényelt zajparamétereket produkálják. (Pl. különböző hangnyomásszintek, egy készülék zajteljesítmény szintje).
A prediktív gépkarbantartás egyik hatékony eszközét bemutató tárgyak a Méréstechnika, Karbantartás diagnosztika bemutató méréseit is ide kívánjuk telepíteni.
Ebbe a laborba integrálódik az ipari robbantások szeizmikus hatásának mérése is, melyet a Robbantástechnika tárgy keretében ismerhetnek meg a hallgatók is. A szeizmikus vizsgálatok során a hallgatók ismeretekre tehetnek szert a különböző rezgések műszeres vizsgálatára. A mérésekhez egy számítógépes adatgyűjtővel ellátott mérési rendszer áll rendelkezésünkre. A geofonok a tér három irányának megfelelően mérik a rezgési gyorsulást és képezik a rezgési sebességet irányonként, valamint az eredő rezgési sebesség értékét.
Ezeken kívül a tanszéknek napjainkban is aktuális megkeresése van szállítószalag görgők rezgés és zajvizsgálatára, amelyekről a Szállítógépek tárgy keretein belül oktatunk is.
Laboratóriumban elvégezhető vizsgálatok, kísérletek, szolgáltatások: Gépek rezgésdiagnosztikai vizsgálata. (terepen is) Gépek zajteljesítményének (szintjének) meghatározása. (terepen is)
Gépek, géprészek elhasználódottsági állapotának vizsgálata, megítélése. Dolgozót érő zajterhelés mérése. (helyszíni) Ipari robbantások szeizmikus és akusztikus hatásának mérése. (terepi)
Laboratórium felszerelése: B&K 2526 típ. rezgés analizátor (off line) , SENTINEL 7107 szoftver B&K 2232 típ. zajmérő B&K 2236 típ. integráló zajmérő B&K 4443 típ. zajdoziméter
PULSE 3560-T-01 típ. zaj és rezgésmérésekhez alkalmas hardver, LeCroy 140 típ. mintavételezős oszcilloszkóp SPIDER 8 mérésadatgyűjtő, CATMAN PC-s szoftver Hurricane 12ch mérőrendszer IMI PCB M604B31 triaxiális gyorsulásérzékelők SAMURAI Vibration Bundle, Building Vibration, Post O-Pitblast robbantástervező szoftver FLIR B Series hőkamera |
Gáztechnikai laboratórium
A Miskolci Egyetem Gázmérnöki Tanszékén az 1980-as évek elején a gázipar támogatásával kialakításra került egy gázipari oktatási laboratórium a kor akkori színvonalának megfelelően. Azonban a pénzügyi keretek hiányában a rendszeres felújítás és korszerűsítés elmaradt, a laboratórium fizikai és erkölcsi értelemben is teljes mértékben elavult. A laboratóriumi gyakorlatok így egyre inkább csak az elméleti képzés felé tolódtak. Az elmúlt években azonban változás következett be, mivel kialakult a szakképzési támogatás rendszere, és így az oktatást szívügyüknek tekintő gázipari cégeknek még könnyebbé vált a támogatás "kivitelezése". Az első támogatások 2002-ben érkeztek, azóta folyamatos a laboratórium fejlesztése. A teljes építészeti, épületgépészeti felújítás után 2004-ben megvalósulhatott egy, a gyakorlati képzést szolgáló gázkészülék mérőfal kialakítása is.
Laboratórium célja, feladatai:
Az oktatási laboratórium két fő funkciót lát el. Egyrészt rendelkezésre áll egy 14 fő befogadására alkalmas oktatási rész, ahol a hallgatók a mérésekhez kapcsolódó elméleti ismereteket sajátíthatják el, itt kapott helyet a gázipari szakanyagok gyűjteménye és az oktatáshoz használt metszetek is itt kerültek elhelyezésre. A laboratórium másik részében egy öt mérőállásból álló gázkészülék mérőfal került kialakításra, ahol lehetősége nyílik a hallgatóknak megismerni a korszerű gázkészülékek szerkezeti felépítését, működését, valamint lehetőség van a készülékek hő- és tüzeléstechnikai mérésére is (hőmérleg és hatásfok meghatározása). A laboratórium a hallgatók gyakorlati képzését, és bizonyos, gázkészülékekkel kapcsolatos kutatások elvégzését teszi lehetővé (pl. különböző gázmérő típusok mérési eltéréseinek összehasonlítása, gázkészülékek hálózati nyomás változással összefüggő teljesítmény változása, égéstechnikai paramétereinek változása gáztűzhely, gázkonvektor, falikazán és vízmelegítő berendezések esetén). Sorrendben továbbhaladva egy háztartási gáztűzhely, egy kéményes gázkonvektor, egy fali gázkazán és egy átfolyó rendszerű vízmelegítõ mérési egységei találhatók. Minden mérõállás fel van szerelve egyszerű leolvasást biztosító és digitális adatgyűjtést lehetõvé tevõ műszerekkel is. A digitális jeleket egy központi adatgyűjtő tárolja, mely adatok alapján a mérések könnyen kiértékelhetõk a hallgatók számára.
Laboratórium felszerelése, műszaki jellemzők:
A laboratóriumban a víz és gáz oldalon beépített, digitális adatgyűjtést és központi feldolgozást is lehetővé tevő, hőmérséklet, nyomás és mennyiség mérésen túl lehetőség nyílik kézi mérőműszerek alkalmazására is. A laboratórium rendelkezik egy Spectra 2000 típusú hordozható füstgázelemzővel, egy MRU Vario Plus típusú biogáz elemző készülékkel, Roline 305 típusú tapintó és Raytec MT4 típusú infra hőmérsékletérzékelővel. A mérésekhez rendelkezésre áll még GMH 3110 típusú barometrikus és túlnyomás mérő műszer, TA35 típusú hődrótos légsebesség mérő, 300 HC típusú gáztartalom mérő, SP100 típusú elektronikus mérleg, TESTO 317-2 típusú kézi gázszivárgás detektor, TESTO 317-3 típusú kézi CO érzékelő berendezés és egy lézeres távolságmérő (12 m-ig). A laboratórium rendelkezik továbbá egy TESTO 875-2 típusú hőkamerával, valamint egy TESTO 319-1 típusú endoszkóp készülékkel, mely a gázberendezések szerkezeti elemeinek vizsgálatához nyújt segítséget. A kézi műszerek alkalmasak továbbá gázkészülékek külső terephelyszínen történő vizsgálatára, elemzésére, működési paramétereinek meghatározására. Biztonságtechnikai oldalról elhelyezésre került egy gázérzékelő berendezés, és egy mesterséges égéstermék elvezető rendszer, melyek a hallgatók oktatását is szolgálják.
A koncepció kidolgozása során különösen fontos volt a biztonságtechnikai paraméterek betartása és betarthatósága, hiszen a laboratórium egy ötszintes épület földszinti helyiségben található, ráadásul egy alacsonyabb szomszédos épületszárny is nagyon közel helyezkedik el. Biztonságtechnikai oldalról elhelyezésre került egy gázérzékelő berendezés, és az égéstermék is mesterségesen távozik a helyiségből. A mérőállások elektromosan össze vannak reteszelve, tehát egyszerre csak egy készülék mérése végezhető a laboratóriumban. Sajnos a terem meglévő adottságai eléggé behatárolták a lehetőségeket, de ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy sikerült egy minden szempontból megfelelő, a mai kor technikai színvonalát elérő, igényesen berendezett gáztechnikai mérőlaboratóriumot létrehoznunk a Miskolci Egyetemen.