A Gázmérnöki Tanszék által irányított gázmérnök-képzés megindítása a ´60-as évekre nyúlik vissza, azokra az évekre, amikor jelentős nagyságú földgázmezőket fedeztek fel Magyarországon. Szilas A. Pál , az akkori Olajtermelési Tanszék vezetője ismerte fel, hogy a magyar földgázvagyon alapjaiban változtatja meg a városi gázra kiépült hazai gázellátást, és a földgáziparnak szüksége lesz speciális ismeretekkel rendelkező mérnökökre. Így az Olajtermelési Tanszék a Tüzeléstani Tanszékkel és neves ipari szakemberekkel karöltve 1967-ben elindította a gázmérnökképzést a Miskolci Egyetemen. További jelentős lépés volt, hogy Dr. Vida Miklós , a Fővárosi Gázművek akkori műszaki igazgatója teljes szakmai és emberi tekintélyével a miskolci képzés mellé állt, és ezzel elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar felsőfokú gázipari képzésben.
A miskolci gázmérnökképzés az 1951 óta folyó olajmérnökképzésre épült, a szaktantárgyak többségét az anyatanszék, az akkori Olajtermelési Tanszék, 1993-tól az akkor alapított Gázmérnöki Tanszék gondozta. Dr. Szilas A. Pál mellett a volt Olajtermelési Tanszék akkori oktatói, Dr. Gyulay Zoltán, Dr. Alliquander Ödön, Dr. Bognár János, Dr. Mating Béla, Dr. Tóth János, Dr. Patsch Ferenc egyaránt részt vállaltak az első gázmérnökök oktatásából.
Az anyatanszéken kívül fontos szerepet vállalt a gázmérnök-képzésben az egyetem Tüzeléstani Tanszéke, ahonnan Dr. Antal Boza József és Dr. Farkas Ottóné vállalták a gáztüzelés, ipari gázfelhasználás oktatását. Elismeréssel kell még megemlékezni a magyar gázipar azon kiemelkedő szaktekintélyeiről, akik a képzés első időszakában meghívott előadóként közreműködtek a tanszék munkájában. A teljesség igénye nélkül Dr. Gráf László, Dr. Laklia Tibor, Dr. Pápay József, Dr. Péchy László, Dr. Schulteisz Zoltán, Dr. Szűcs Miklós, Tóth András, Török Attila nevét említjük. Szakmai munkásságuk, felkészültségük és igényességük kezdettől fogva a magas színvonalú gázmérnökképzés biztosítéka volt.
1993-tól az akkori Bányamérnöki Kar szervezetfejlesztésének eredményeként az Olajtermelési Tanszék Kőolaj és Földgáz Intézet formában két tanszékkel, a Gázmérnöki Tanszékkel és az Olajmérnöki Tanszékkel folytatta oktatási és kutatási tevékenységét. A Gázmérnöki Tanszék első vezetője Dr. Csete Jenő lett.
Tanszék és a gázmérnök-képzés történetének fontos dátumai:
1967- |
a gázmérnökképzés megindítása az olajmérnöki szakból elágazóan |
1967- |
az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt megalakítása |
1968- |
az első gázmérnöki diplomák átadása |
1969- |
a gázenergiáról szóló 1969. évi VII. törvény elfogadása |
1970- |
a kormány "Központi Földgázfelhasználási Program"-ja, mely megteremtette a gázipar fejlődéséhez szükséges pénzalapokat |
1971- |
megindul a posztgraduális, egyetemi szintű Gázipari Szakmérnöki Szak |
1980- |
elkezdődnek a gázszolgáltatói mérnöktovábbképző tanfolyamok |
1990- |
elindul a posztgraduális, főiskolai szintű Gázszolgáltatói Szak(üzem)mérnöki Szak |
1993- |
az akkori Olajtermelési Tanszékből létrejön a Kőolaj és Földgáz Intézet két tanszékkel, a Gázmérnöki Tanszékkel és az Olajmérnöki Tanszékkel |
2001- |
Az Olajtermelési Tanszék fennállásának 50 éves jubileuma |
2006- | Elindul a kétszintű (BSc, MSc) oktatás a Kőolaj és Földgáz Intézetben |
2022- | A Gázmérnöki Tanszék a Kőolaj és Földgáz Intézet, valamint a Bányászati és Geotechnikai Intézet összeolvadásából létrejött Bányászat és Energia Intézet tanszékévé válik |
Az elmúlt több mint három évtized alatt a Miskolci Egyetemen 300-nál többen szereztek gázmérnöki diplomát nappali tagozaton, a gázszakmérnöki diplomák száma meghaladja a 150-et, és további 300 mérnök vett részt mérnöktovábbképző tanfolyamokon a tanszék szervezésében. A volt miskolci "gázos" hallgatók nagyszámban töltenek be magas vezetői pozíciókat a gáziparban és a gáziparhoz kapcsolódó igazgatási, felügyeleti, tudományos, kutatási - fejlesztési területeken. A magyar földgázipar és a miskolci felsőfokú gázipari képzés története egymástól elválaszthatatlan.
Magyarországon az államilag támogatott olajkutatás 1893-ban kezdődött. Hogy az egyre növekvő ipar fokozódó szakember igényét ki tudják elégíteni, a Miskolci Egyetem elődje, a Selmecbányai Bányászati Akadémia elkezdte a mélyfúrás és termelési technológia oktatását a Bányászati Tanszéken, 1904-ben, mígnem, 1943-ban egy önálló Olajtermelési Tanszék megalapításáról nem döntöttek. Még ebben az évben, a magyar olajiparban legnagyobb szerepet játszó Magyar Amerikai Olajipari Társaság (MAORT) kinyilvánította, hogy teljes mértékben támogatja az új tanszék létrehozását. Habár a tanszék első vezetőjét, dr Papp Simont 1944-ben kinevezték, a második világháború szomorú eseményei megakadályozták a tanszék tényleges megalapítását.
Végül, az Olajtermelési Tanszék megalapítása 1951. július 1-jén történt meg, dr Gyulay Zoltán vezetése alatt. A tanszék a Bányászati Akadémia legújabb tanszéke lett Sopronban. A tanszék már a kezdetektől, az olajipar minden területét érintette, míg a fő hangsúly a rezervoár, termelő és fúrómérnök képzésen volt. Az évek során a tananyag folyamatos fejlődésen ment át, miközben az oktatás színvonala folyamatosan emelkedett. Számos jó nevű, vezető ipari szakembert is bevontak az oktatásba. A tanszék mindig ügyelt arra hogy a legújabb technológiákat bevonja az oktatásba. Mivel Magyarország nagy geotermikus potenciállal rendelkezik, a tanszék elkezdte a geotermikus energiához kapcsolódó tárgyak oktatását is az 1970-es évek elején. A biztonságtechnikai igények növekedése nyomán megalakult tanszékünkön a Kitörésvédelmi Laboratórium és a hozzá kapcsolódó oktatás is 1986-ban.
A hazai gázipar szakember igénye diktálta a gázmérnök képzés beindítását 1966-ban. A képzés létrehozása dr. Szilas A. Pál nevéhez fűződik. Az ehhez a képzésirányhoz csatlakozó hallgatók a gázelőkészítés, felhasználás és elosztás tárgyköréhez kapcsolódó tárgyakat hallgatnak.
A tanszéken végzett hallgatók között, az 1980-as évek végéig nem volt sok külföldi hallgató. Az olajipari képzés iránti igény növekedése a fejlődő országokban az angol nyelvű képzés beindításához vezetett. Az öt éves MS program 1987-ben kezdődött, s így az első hallgatók 1992-ben végeztek. Hasonló okok miatt kezdődött el a BS fokozattal rendelkező hallgatók részére indított 3 éves MS programunk 1995-ben, melyen az első hallgatók 1998-ban végeztek.
Az eredeti tanszék 1993-ban Kőolaj és Földgáz Intézetté alakult. Az intézetben két tanszék jött létre: az Olajmérnöki Tanszék és a Gázmérnöki Tanszék. (2007-től Olajmérnöki Intézeti Tanszék és Gázmérnöki Intézeti Tanszék)
A tanszék több mint ötven éves fennállása alatt több mint 800 hallgató szerzett MS fokozatot. 2023-ban a Bányászati és Geotechnikai Intézet és a Kőolaj és Földgáz Intézet összeolvadásából létrejött a Bányászat és Energia Intézet.