Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Bánya- és geotechnikai mérnöki mesterszak (MSc)

A felsőoktatás átalakítását célzó "Bolognai folyamatnak" megfelelően a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karára 2009. február 1-től többek között az Bánya- és geotechnikai mérnöki mesterszakra (MSc) lehet jelentkezni. A képzési idő 4 félév. A megszerzendő kreditek száma 120. 

Specializációk:

- Bányászat és geotechnika specializáció
- Nyersanyag-előkészítés specializáció

A mesterképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MSc)
  • szakképzettség: okleveles bánya- és geotechnikai mérnök
  • a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Mining and Geotechnical Engineer

A mesterképzési szak indítási időpontjai

  • minden év szeptembere és februárja

Az Bánya- és geotechnikai mérnöki mesterszak (MSc) képzési célja

A képzés célja olyan korszerű természettudományos, műszaki, közgazdasági és menedzsment ismeretekkel rendelkező mérnökök képzése, akik képesek a külszíni és mélyművelésű bányászati tevékenység, speciális felszínközeli földmunkák, valamint bányászati jellegű földalatti térségek létesítése és az alagútépítés során jelentkező földtani, geotechnikai, műszaki, technikai, gazdasági feladatok megoldására. Szakmai ismereteik birtokában alkalmasak az ásványi nyersanyag kitermelés területén termelésirányítói, tervezői, szakértői, hatósági feladatok ellátására, szűkebb szakterületükön kutatás-fejlesztésre.

A mesterképzésbe való felvétel feltételei

Teljes kreditérték beszámításával a műszaki földtudományi alapképzési szak és a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti főiskolai szintű bánya- és geotechnikai alapképzési szakon szerzett oklevél vehető figyelembe.
Aki olyan szakon szerzett oklevelet, amely teljes kreditérték beszámításával elfogadható, az külön vizsgálat nélkül, az oklevelének és a jelentkezéshez szükséges dokumentumok benyújtásával jelentkezhet.
A nem teljes kreditértékkel beszámítható oklevéllel rendelkezőknek kreditelismerési kérelmet kell benyújtaniuk a kar részére a honlapról letölthető nyomtatvány segítségével. A kar a kérelem alapján megvizsgálja, hogy az adott mesterképzési szakra történő belépéshez a felvételizőnek a korábban megszerzett kreditjei alapján mennyi szakterületi kredit ismerhető el.
Amennyiben a jelentkező csak a szak képzési és kimeneti követelményében előírt minimális szakterületi kreditszámmal rendelkezik, akkor felvételt nyerhet, de a szükséges és a minimális kreditszám különbözetét a mesterképzéssel párhuzamosan, az első két félévben meg kell szereznie. Ha a jelentkező korábbi tanulmányai alapján nem ismerhető el a képzési és kimeneti követelményekben minimálisan meghatározott szakterületi kredit, akkor még abban az esetben sem vehető fel az adott mesterképzési szakra, ha a felvételi összpontszáma elérné a felvételi ponthatárt.
 

Tantárgyi követelmények

A szakon oktatott tantárgyak követelményeit (tantárgyleírás, tárgyjegyző, óraszám, kreditérték, órára lebontott tantárgytematika, minta zárthelyi, vizsga tételsora) a tantárgyi kommunikációs dossziék részletezik, melyek az adott tantárgyat gondozó Intézet honlapján találhatók meg (ajánlott tantervben: "tárgyat gondozó intézet"). A Bányászati és Geotechnikai Tanszék által gondozott tantárgyak teljesítésének általános követelményei IDE kattintva érhetőek el.

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat időtartama 4 hét, amelyet a felsőoktatási intézmény tanterve határoz meg.

Nyelvi követelmények

A mesterfokozat megszerzéséhez államilag elismert legalább középfokú C típusú, illetve azzal egyenértékű nyelvvizsga letétele szükséges bármely olyan élő idegen nyelvből, amelyen az adott szakmának tudományos szakirodalma van.

Továbbtanulási lehetőségek (PhD)

A mesteroklevél birtokában a Miskolci Egyetem Földtudományi Karán akkreditált Mikoviny Sámuel Földtudományi Doktori Iskolában (vagy más egyetemeken akkreditált doktori iskolákban) nappali ösztöndíjas, vagy levelező formában PhD képzésen is részt lehet venni.

 

 

Olaj- és gázmérnöki mesterképzési szak (MSc)

A felsőoktatás átalakítását célzó "Bolognai folyamatnak" megfelelően a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karára 2009. február 1-től többek között az Olaj- és gázmérnöki mesterképzési szakra (MSc) lehet jelentkezni. A képzési idő 4 félév. A megszerzendő kreditek száma 120. 
Specializációk:
- Olajmérnöki specializáció
Gázmérnöki specializáció

 

A mesterképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:

  • végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MSc)
  • szakképzettség: okleveles olaj- és gázmérnök
  • a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Petroleum and Natural Gas Engineer

Az Olaj- és gázmérnöki mesterképzési szak (MSc) képzési célja

A képzés célja olyan mérnökök képzése, akik rendelkeznek a kőolaj-, földgáz- és geotermális energiahordozó készletek feltárásához, kitermeléséhez, előkészítéséhez, szállításához, tárolásához, szolgáltatásához és felhasználásához szükséges technológiai ismeretekkel, továbbá infrastrukturális rendszerek tervezéséhez, létesítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges felkészültséggel, a mérnöki tevékenység végzéséhez elengedhetetlen ismeretekkel és készségekkel, továbbá elméleti tudásuk birtokában alkalmasak a szakterület kutatás-fejlesztési feladatainak végzésére és irányítására, tanulmányaik PhD képzés keretében való folytatására.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

  • természettudományos alapismeretek:
    matematika, alkalmazott kémia, műszaki informatika, műszaki fizika, alkalmazott földtan;
  • gazdasági és humán ismeretek:
    gazdálkodási és vállalkozási ismeretek, pénzügyi ismeretek, menedzsment ismeretek, jogi ismeretek, EU-s ismeretek, kommunikáció;
  • szakmai törzsanyag:
    fúrási módszerek, rezervoárok és telepfolyadékok, kőolaj és földgáztermelő rendszerek, szénhidrogén-szállító rendszerek, földgázelosztó rendszerek, földgázfelhasználó rendszerek, geotermikus és megújuló energiák;
  • differenciált szakmai anyag:
    fúrási technológiák, kútkiképzések, rezervoármechanikai és műveléstechnológiai ismeretek, kőolaj és földgáztermelési technológiák, kőolaj- és földgázszállítás, mélyfúrási geofizika, földgázszállítás és -tárolás technológiája, földgázelosztás és -szolgáltatás, földgázfelhasználás, gázelőkészítési technológiák;

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlat időtartama 4 hét, amelyet a felsőoktatási intézmény tanterve határoz meg.

Nyelvi követelmények

A mesterfokozat megszerzéséhez államilag elismert legalább középfokú C típusú, illetve azzal egyenértékű nyelvvizsga letétele szükséges bármely olyan élő idegen nyelvből, amelyen az adott szakmának tudományos szakirodalma van.

Továbbtanulási lehetőségek (PhD)

A mesteroklevél birtokában a Miskolci Egyetem Földtudományi Karán akkreditált Mikoviny Sámuel Földtudományi Doktori Iskolában (vagy más egyetemeken akkreditált doktori iskolákban) nappali ösztöndíjas, vagy levelező formában PhD képzésen is részt lehet venni.

A szakma szépségei

A mesterszakon végzett mérnökök feladata a szénhidrogének kutatásának, termelésének, szállításának és elosztásának irányítása. Ezen belül lényeges terület a kutak fúrási technológiájának kivitelezése. A termelés témakörbe az esetleg szükséges mechanikus termelőberendezések, valamint a felszíni gyűjtőrendszer, üzemeltetése tartozik. Végül a kőolaj, és a szénhidrogén termékek (benzin, gázolaj) távvezetéki szállítása is a szakirányon végzett mérnök feladatai közé tartozik. 
A gázipar területén feladatuk a földgáz biztonságos és folyamos elszállítása a gáztermelő mezőktől a fogyasztói berendezésekig, amely számos részterületet takar: a földgázszállító-, tároló- és elosztórendszerek üzemeltetése és irányítása, a gázzal való gazdálkodás. A szakterület nemcsak a földgázra terjed ki: a propán-bután gáz, a biogáz, a megújuló energiák is az e szakirányon végzett mérnökök tevékenységi körébe tartoznak.

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:

  • Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a műszaki földtudományi alapképzési szak; 
  • A bemenethez meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető alapképzési szakok: a környezetmérnöki, a gépészmérnöki, a vegyészmérnöki, az energetikai mérnöki, a villamosmérnöki;
  • Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe: továbbá azok az alap- vagy mesterfokozatot adó alapképzési szakok, illetve a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV.törvény szerinti főiskolai vagy egyetemi szintű alapképzési szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.    

A mesterképzésbe való felvétel feltételei:

A hallgatónak a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek – felsőoktatási törvényben meghatározott – összevetése alapján elismerhető legyen legalább 80 kredit a korábbi tanulmányai szerint az alábbi ismeretkörökben:

  • természettudományos ismeretek (25 kredit): matematika, fizika, kémia, informatika, ábrázoló geometria, mechanika, földtudományi ismeretek; 
  • gazdasági és humán ismeretek (10 kredit): közgazdaságtan, menedzsment, jogi ismeretek, vállalat-gazdaságtan, humán ismeretek;
  • szakmai ismeretek (45 kredit): energiagazdálkodás, anyagismeret, földtan, geofizika, környezetvédelem, geodézia és térinformatika, műszaki ábrázolás, folyadékok mechanikája, termodinamika, mélyfúrás, rezervoármechanika, szénhidrogén-termelő rendszerek, szénhidrogén-szállító rendszerek, földgázelosztás és szolgáltatás, földgázfelhasználás.

A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a felsorolt ismeretkörökben legalább 50 kredittel rendelkezzen a hallgató. A hiányzó krediteket a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül, a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.

A mesterképzési szak indítási időpontjai

  • minden év szeptembere és februárja