Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

A Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar által meghirdetett és a 

Gázmérnöki Intézeti Tanszék által szervezett

Hidrogénellátási Szakmérnöki Szakirányú Továbbképzési szak

Oktatási Hivatal OMI/1390/2023.MTV. sz. határozata alapján

és a

 

Hidrogénellátási Szakember Szakirányú Továbbképzési szak

Oktatási Hivatal OMI/1391/2023.MTV. sz. határozata alapján

 

A szakirányú továbbképzés megnevezése

Hidrogénellátási szakmérnök szakirányú továbbképzési szak

Hidrogénellátási szakember szakirányú továbbképzési szak

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése
Hidrogénellátási szakmérnök

Hidrogénellátási szakember

A szakirányú továbbképzés képzési területe
műszaki

A képzési idő
3 félév

A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma
90 kredit

A szakirányú továbbképzésre történő felvétel feltétele
Műszaki képzési területen legalább alapképzésben szerzett mérnöki oklevél

Természettudományi képzési területen legalább alapképzésben szerzett oklevél.

A következő indítás várható időpontja 

2025. szeptember

Felvételi irányszám
10-15 fő

Költségtérítés (2023)
450 000 Ft/ félév/ fő

A jelentkezés módja
Az Intézmény által kibocsátott szakmérnök jelentkezési lapon és a szakember jelentkezési lapon  online visszaküldve a marianna.vadaszi@uni-miskolc.hu e-mail címre.

Csatolandó dokumentumok 
Felsőfokú végzettséget igazoló oklevél (diploma) másolata, a leckekönyv másolata és egy szakmai önéletrajz.

A jelentkezés díja
4.000 Ft intézményi eljárási díj, melyet a felvételi irányszám elérése esetén kell megfizetni. (Erről külön értesítést küldünk.)


A képzés célja
A képzés célja olyan szakmérnökök képzése, akik mérnöki alapismeretüket jelen képzés keretében kiegészítve, rendelkezni fognak a hidrogén előállításához, szállításához és felhasználásához szükséges technológiai, valamint EBK ismeretekkel, a földgázhálózati infrastruktúra részbeni hidrogénes igénybevételéhez szükséges információkkal, továbbá alkalmassá válnak ezen rendszerek üzemeltetésére és irányítására, rendelkeznek a mérnöki tevékenység végzéséhez szükséges elengedhetetlen ismeretekkel és készségekkel.

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik természettudományi alapismeretüket jelen képzés keretében műszaki ismeretekkel kiegészítve rendelkezni fognak a hidrogén előállításához, szállításához és felhasználásához szükséges technológiai, valamint EBK-ismeretekkel, a földgázhálózati infrastruktúra részbeni hidrogénes igénybevételéhez szükséges információkkal, továbbá alkalmassá válnak ezen rendszerek üzemeltetésére vezetői iránymutatás alapján.

A képzés keretei és formái

A képzés jelenléti rendszerben történik magyar nyelven.

Az oktatási idő 3 félév. A teljes képzési idő 294 óra, amelynek 100%-a tantermi órák keretében történik.

A tantermi órák előadások és gyakorlatok, melyek az egyetem területén félévenként a szorgalmi időszakban (októbertől decemberig, illetve márciustólmájusig) három konzultációs héten kerülnek megtartásra. Minden félévben egy teljes napos gyakorlati foglalkozás szerepel a tantervben.

A hallgatóknak a szorgalmi időszak befejezéséig minden tantárgyból a tantárgyi követelmények teljesítését igazoló aláírást, valamint adott tantárgyaknál kollokviumi érdemjegyet kell szerezniük. A félév lezárásához a szorgalmi időszak után januárban, illetve júniusban a szükséges kollokviumokat kell eredményesen teljesíteni, és ez által a teljes képzés során összesen 90 kreditet kell megszerezni.

Az utolsó félév eredményes lezárásával, azaz a 90 kredit megszerzésével a hallgató automatikusan megkapja az abszolutóriumot.

Hidrogénellátási Szakmérnök Szakirányú Továbbképzési szak tantárgyprogramjai

Hidrogénellátási Szakember Szakirányú Továbbképzési szak tantárgyprogramjai

A záróvizsga tantárgyai és a végbizonyítvány minősítése
A hallgatóknak a szorgalmi időszak befejezéséig minden tantárgyból meg kell szerezni a tantárgyi követelmények teljesítését igazoló aláírást. A teljes képzés során pedig összesen 90 kreditet kell megszerezni a mellékelt tantervnek megfelelően. Az utolsó félév eredményes lezárásával, azaz 90 kredit megszerzésével a hallgató szakdolgozat-védésre és záróvizsgára bocsátható. A záróvizsga feltételei:

  • Tanterv szerinti vizsgák, megszerzése (75 kredit);
  • A bíráló által elfogadott, védésre bocsátható szakdolgozat (15 kredit)

A záróvizsgára bocsátás feltételei a Miskolci Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzat III. kötet Hallgatói követelményrendszer hatályos szabályozása értelmében:

- az abszolutórium megszerzése és
- az opponens és a szaktanszék által elfogadott, védésre bocsátható szakdolgozat.

A szakdolgozat a szakirányú továbbképzés tantárgyaihoz kapcsolódó elméleti-általános témakört feldolgozó, vagy a gyakorlathoz kapcsolódó, gyakorlati témát elemző önálló munka. A hazai és nemzetközi szakirodalomban való jártasságon túlmenően azt is tanúsítja, hogy a hallgató képes a szakirodalom feldolgozásával ismereteit önállóan alkalmazni. Az opponensi vélemény a Bányászat és Energia Intézet által alkalmazott egységes bírálati szempontok alapján kerül kialakításra.

A záróvizsga tantárgyai:

- Hidrogén előállítás, -infrastruktúrák, -biztonságtechnika
- Hidrogén a földgáz infrastruktúrákban

A végbizonyítvány minősítése:

ahol:

            M = a végbizonyítvány minősítése a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat szerint
            S = a szakdolgozat érdemjegye a záróvizsga bizottság szerint
            Z1 és Z2 = a két záróvizsga tantárgy érdemjegye

A kitüntetéses végbizonyítvány feltételei a Miskolci Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzat III. kötet Hallgatói követelményrendszer értelmében:
- az összes vizsga és gyakorlati jegy tanulmányi átlaga legalább 4.00,
- a szakdolgozat jeles minősítése,
- a záróvizsgán valamennyi tantárgyból jeles érdemjegy.

Záróvizsgára csak végbizonyítvány (mintatanterv szerinti 90 megszerzett kredit) és a témavezető által beadhatónak minősített szakdolgozat birtokában bocsátható a hallgató. A záróvizsga két részből tevődik össze: szakdolgozat védés és záró tantárgyi vizsgák. A szakdolgozat védés alkalmával a hallgató rövid, technikai eszközökkel támogatott előadás keretében mutatja be és védi meg szakdolgozat eredményeit. A szakdolgozat osztályzatát a témavezető és a bíráló által javasolt jegy alapján, de a hallgató szóbeli teljesítményét is figyelembe véve a záróvizsga bizottság állapítja meg.
 

A képzés során elsajátítandó kompetenciák
A képzés célja olyan szakmérnökök képzése, akik mérnöki alapismeretüket jelen képzés keretében kiegészítve, rendelkezni fognak a hidrogén előállításához, szállításához és felhasználásához szükséges technológiai, valamint EBK ismeretekkel, a földgázhálózati infrastruktúra részbeni hidrogénes igénybevételéhez szükséges információkkal, továbbá alkalmassá válnak ezen rendszerek üzemeltetésére és irányítására, rendelkeznek a mérnöki tevékenység végzéséhez szükséges elengedhetetlen ismeretekkel és készségekkel.

A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik természettudományi alapismeretüket jelen képzés keretében műszaki ismeretekkel kiegészítve, rendelkezni fognak a hidrogén előállításához, szállításához és felhasználásához szükséges technológiai, valamint EBK ismeretekkel, a földgázhálózati infrastruktúra részbeni hidrogénes igénybevételéhez szükséges információkkal, továbbá alkalmassá válnak ezen rendszerek üzemeltetésére vezetői iránymutatás alapján.

Szakvezető: Dr. Vadászi Marianna, PhD, egyetemi docens, Email: marianna.vadaszi@uni-miskolc.hu

A képzésről bővebb információ kapható a Gázmérnöki Intézeti Tanszék adminisztrációján.

(Tel: +36 46 565 078, email: marietta.veresne.hriczo@uni-miskolc.hu).