A Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar által meghirdetett és a
Gázmérnöki Intézeti Tanszék által szervezett
Földgázellátási Szakmérnöki Szakirányú Továbbképzési szak
Oktatási Hivatal OH-FHF/1170-2/2009. sz. határozata alapján
A szakirányú továbbképzés megnevezése
FÖLDGÁZELLÁTÁSI SZAKMÉRNÖKI SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉSI SZAK
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése
FÖLDGÁZELLÁTÁSI SZAKMÉRNÖK
A szakirányú továbbképzés képzési területe
műszaki
A képzési idő
4 félév
A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma
120 kredit
A szakirányú továbbképzésre történő felvétel feltétele
Műszaki képzési területen alapképzésben, illetve főiskolai szintű képzésben megszerzett mérnöki oklevél.
A következő indítás várható időpontja
2024. szeptember
Felvételi irányszám
10-20 fő (a szakindításhoz min. 10 fő jelentkezése szükséges)
Költségtérítés (2024-ben)
450 000 Ft/ félév/ fő
A jelentkezés módja
Az Intézmény által kibocsátott jelentkezési lapon, postai úton visszaküldve, vagy személyesen eljuttatva a lapon található címre 2024. augusztus 23-ig.
A jelentkezési lap elérhető: https://mfk.uni-miskolc.hu/szakiranyu-tovabbkepzesek?kepzesId=156
Csatolandó dokumentumok
Műszaki felsőfokú végzettséget igazoló mérnöki oklevél (diploma) másolata, a leckekönyv másolata és egy szakmai önéletrajz.
A jelentkezés díja
4.000 Ft intézményi eljárási díj, melyet a felvételi irányszám elérése esetén kell megfizetni. (Erről külön értesítést küldünk.)
A képzés célja
A képzés célja olyan szakmérnökök képzése, akik rendelkeznek földgázellátáshoz, a földgáz és megújuló vagy mesterségesen előállított éghető gázok szállításához, tárolásához, elosztásához és felhasználásához szükséges technológiai ismeretekkel, továbbá az infrastrukturális rendszerek tervezéséhez, létesítéséhez, üzemeltetéséhez és irányításához szükséges felkészültséggel, a mérnöki tevékenység végzéséhez elengedhetetlen ismeretekkel és készségekkel, továbbá elméleti tudásuk birtokában alkalmasak a szakterület kutatás-fejlesztési feladatainak végzésére és irányítására.
A képzés keretei és formája
A „Földgázellátási Szakirányú Továbbképzés”-re való jelentkezés feltétele felsőfokú műszaki képzési területen megszerzett mérnöki oklevél. A szakon felvételi eljárás nincs.
A képzés levelező rendszerben történik. Az oktatási idő 4 félév, összesen 392 kontaktórában. Ezen belül félévente 84-96 tantermi órát, és 8 óra külső gyakorlati foglalkozást tartalmaz a képzési követelmény, mely minden félévben egy teljes napos, gáztársaságokhoz szervezett, gyakorlati foglalkozást jelent. A tantermi órák (előadások és gyakorlatok) az egyetem területén félévenként a szorgalmi időszakban (szeptembertől decemberig, illetve februártól májusig) három - három konzultációs héten, hétfőtől péntekig kerülnek megtartásra.
A hallgatóknak minden tantárgyból a tantárgyi követelmények teljesítését igazoló aláírást kell szerezniük a szorgalmi időszak befejezéséig. A gyakorlati jellegű tárgyak teljesítése a szorgalmi időszak befejezéséig, külön engedély esetében legfeljebb a vizsgaidőszak végéig lehetséges. A gyakorlati tárgy teljesítéséhez szükséges feltételeket (beadandó komplex számítási, tervezési stb. feladatok) a tárgy jegyzője határozza meg, és az első kontaktórán ismerteti a hallgatókkal. A szakdolgozat-konzultáció teljesítése az egyes félévek végén a tanszék által meghatározott formájú (írásbeli vagy szóbeli) beszámolóval történik. A szakdolgozat-konzultációra a képzés során 10 kreditpont adható. A félévenkénti 8 óra gyakorlati foglakozás a gáztársaságoknál csak aláírással zárul, hozzárendelt kreditértéke nincs. A félév lezárásához a szorgalmi időszak után januárban, illetve júniusban félévenként 3-4 (a képzés során összesen 15) kollokviumot kell eredményesen teljesíteni. Félévente így 28-31 kreditpont, a teljes képzésre vonatkozóan összesen 120 kreditpont szerezhető. A 120 kreditpont megszerzése után a hallgató automatikusan megkapja az abszolutóriumot.
A szakdolgozat csak az abszolutórium birtokában nyújtható be. A benyújtott szakdolgozat megvédésre és a záróvizsgára csak a tanszék és a bíráló által egyaránt elfogadott szakdolgozat esetén kerülhet sor.
A záróvizsga a végbizonyítvány megszerzését követő vizsgaidőszakban a hallgatói jogviszony keretében, majd a hallgatói jogviszony megszűnése után – költségtérítés mellett – határidő nélkül, bármelyik vizsgaidőszakban, az érvényes képzési követelmények szerint letehető. A Kari Tanács az abszolutórium megszerzését követő hetedik év eltelte után a záróvizsga letételét feltételhez kötheti.
A „Földgázellátási Szakirányú Továbbképzés”-ben megszerzett kreditpontok a Magyar Mérnöki Kamara 2018. június 1-től érvényes Szakmagyakorlási Szabályzatában foglaltaknak megfelelően beszámíthatóak a Gáz- és olajipari építmények tervezési szakterületére irányuló szakirányú szakképzettség egyenértékűségi vizsgálatánál.
A „Földgázellátási Szakirányú Továbbképzés” eredményes elvégzése jogosultsági alapot ad a 16/2018. (IX. 11.) ITM rendelet (a műszaki-biztonsági szempontból jelentős munkakörök betöltéséhez szükséges szakmai képesítésről és gyakorlatról, valamint az ilyen munkakörben foglalkoztatottak időszakos továbbképzésével kapcsolatos szabályokról) értelmében a földgázellátásban műszaki biztonsági szempontból jelentős munkakörök betöltéséhez.
A „Földgázellátási Szakirányú Továbbképzés”-en folyó képzés költségtérítéses képzés. A félévenkénti képzési költség fedezi a teljes képzés, a tantermi órák, az oktatási segédanyagok, a kollokviumok, a szakdolgozat-védés és záróvizsga költségeit, de nem tartalmazza a hallgató utazási, szállás, megélhetési és egyéb költségeit, beleértve az félévenként egynapos gyakorlati foglalkozás kapcsán felmerülő ilyen típusú költségeket.
A képzés nyelve magyar.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a fő ismeretkörökhöz rendelt kreditértékek
A hallgatók az alapképzésben megszerzett ismereteiket az alábbi, a szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörökkel bővítik:
Szakmai törzsanyag; 56 kredit
Földgázszállítás
Földgáztárolás
Földgázelosztás
Földgázfelhasználás
Speciális szakmai ismeretek; 18 kredit
A gáztechnika alapjai
Alternatív gáz-energiahordozók
Földgáz kutatás, termelés, előkészítés
A földgázellátás speciális kérdései
Gazdasági és humán ismeretek; 20 kredit
Földgáz-kereskedelem
Földgázpiaci jogi ismeretek
Projekt-menedzsment
Vállalatirányítási rendszerek
Gyakorlat-orientált ismeretek; 16 kredit
Gázipari számítások
Gázok áramlástana
Gázipari tervezés
Gyakorlati foglalkozás gáztársaságoknál
Szakdolgozat konzultáció; 10 kredit
Összesen: 120 kredit
A „Földgázellátási Szakirányú Továbbképzés” mintatanterve
Szakvezető: Dr. Szunyog István, egyetemi docens
A MINTATANTERV ELÉRHETŐ EZEN A LINKEN
A 120 megszerezhető kredit 46,67%-a a szakmai törzsanyagot, 15,00%-a a speciális szakmai ismereteket, 16,67%-a a gazdasági és humán ismereteket, valamint 21,67%-a a gyakorlatorientált ismereteket takar. A teljes képzés összes óraszámából az elméleti ismeretek megszerzése 65,05%-ot, a gyakorlati képzés 34,95%-ot tesz ki.
A záróvizsga tantárgyai és a végbizonyítvány minősítése
A záróvizsgára bocsátás feltételei a Miskolci Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzat III. kötet Hallgatói követelményrendszer hatályos szabályozása értelmében:
A szakdolgozat a szakirányú továbbképzés tantárgyaihoz kapcsolódó elméleti-általános témakört feldolgozó, vagy a gyakorlathoz kapcsolódó, gyakorlati témát elemző önálló munka. A hazai és nemzetközi szakirodalomban való jártasságon túlmenően azt is tanúsítja, hogy a hallgató képes a szakirodalom feldolgozásával ismereteit önállóan alkalmazni. Az opponensi vélemény a Bányászat és Energia Intézet által alkalmazott egységes bírálati szempontok alapján kerül kialakításra.
A záróvizsga tantárgyai:
A végbizonyítvány minősítése:
ahol:
M = a végbizonyítvány minősítése a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat szerint
S = a szakdolgozat érdemjegye a záróvizsga bizottság szerint
Z1 és Z2 = a két záróvizsga tantárgy érdemjegye
A kitüntetéses végbizonyítvány feltételei:
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben.
A továbbképzés során szerezhető ismeretek:
A továbbképzés során ki- illetve továbbfejlesztendő készségek:
A továbbképzési szakon végzettek alkalmasak:
Szakvezető: Dr. Szunyog István, PhD, intézetigazgató egyetemi docens, Email: istvan.szunyog@uni-miskolc.hu
A képzésről bővebb információ kapható a Bányászat és Energia Intézet adminisztrációján.
(Tel: +36 46 565 078, email: marietta.veresne.hriczo@uni-miskolc.hu).